טיפול חדשני בערמונית מוגדלת: iTIND

ד"ר בר אל - מומחה בכירורגיה אורולוגית

מהו הטיפול החדשני בערמונית מוגדלת?

תחילה, הסבר אנטומי קצר. השופכה הינה צינורית המעבירה את השתן מהשלפוחית והחוצה. חלקה הראשון של השופכה מתחיל מצוואר שלפוחית השתן ומוקף על ידי בלוטת הערמונית (פרוסטטה) ועל כן שמה – שופכה פרוסטטית.

פירוש הקיצור iTind הינו Temporary Implantable Nitinol Device. שיטה זאת מציעה טיפול חדשני בערמונית מוגדלת באמצעות התקן זעיר פולשני ייחודי אשר מוחדר לשופכה הפרוסטטית וצוואר השלפוחית ומושאר שם למשך מספר ימים בודדים (בין 5-7 ימים). במשך זמן זה ההתקן גורם ללחץ וחירוץ של הרקמה בשלוש נקודות שונות ומביא לשיפור במתן שתן. 

ראיון עם ד"ר אסף בר אל בתוכנית סטטוסקופ - טיפול חדשני בפרוסטטה מוגדלת
נגן וידאו

האם אני מתאים ל-iTind?

למרות האטרקטיביות של השימוש בפעולות זעיר פולשניות כפתרון לחסימה במערכת השתן, השימוש בהתקן מתאים למטופלים מסויימים בלבד.

השימוש בהתקן החדשני לטיפול בערמונית מוגדלת מתאים למטופלים המעוניינים בשימור יכולת שפיכת נוזל זרע ומציגים תלונות חסימתיות משמעותיות במתן שתן כגון: שאלון הערכת סימפטומים (IPSS) עם הפרעה בינונית-חמורה במתן שתן, כמו כן, בדיקת אורופלומטריה בעלת מאפיינים חסימתיים וערמונית קטנה מ-75 גר'.

מומלץ להגיע להתייעצות לצורך הערכת האפשרות לשימוש בהתקן ה-iTind.

סרטון קצר המדגים את השיטה

נגן וידאו

מה הסיכונים בשימוש התקן ה-iTIND?

השימוש ב-iTind נחשב כבטוח. הסיבוכים המדווחים הינם מינורים בלבד ובמרבית המכריע של המקרים חולפים מעצמם ללא צורך בטיפול כלשהו. דימום, תכיפות וצריבה במתן שתן לרוב חולפים מעצמם. כאבים נשלטים לרוב בעזרת נוגדי כאב קלים בלבד כגון אקמול או אופטלגין.  קושי במתן שתן (9%) לרוב מנוהל ללא צורך בהכנסת קטטר. התפתחות דלקת בדרכי השתן (6%) משתפר תחת טיפול אנטיביוטי פומי.

מה היתרונות של iTIND על פני אפשרויות הטיפול האחרות?

נתונים אשר הוצגו בכנס האורולוגי האירופאי (EAU19) הראו שיפור ניכר במתן שתן במטופלים שעברו את הטיפול. היתרון העיקרי בביצוע הפעולה הוא האפשרות לשיפור במתן שתן ללא ניתוח או טיפול תרופתי ממושך ובפעולה אמבולטורית קצרה ללא צורך באשפוז.

מה צפוי לי לאחר הפעולה?

נתונים הראו שיפור במתן שתן לאחר כחצי שנה ולאחר כ-12 חודשים מהפעולה. לא ברור מה משך ההשפעה של השיפור, האם למשך 5 שנים או לשנה, שנתיים. במידה ולא יחול שיפור כל הטיפולים החלופיים יכולים להילקח בחשבון.

ד"ר אסף בר אל, אורולוג בכיר במכון לסקר רפואי במרכז הרפואי שיבא, תל השומר ובקופות חולים מכבי ולאומית.

ד”ר בר אל מטפל בהגדלה שפירה של הערמונית כולל ניתוח ערמונית ומתמחה בטיפול בשיטת ITIND לערמונית מוגדלת.