אורופלומטריה ביתית (Homeflow)​

ד"ר אסף בר אל - מומחה בכירורגיה אורולוגית

מה היא מטרת האורופלומטריה?

בדיקת האורופלומטריה משמשת ככלי להערכת מטופלים הסובלים מתלונות הקשורות למערכת השתן התחתונה (LUTS – Lower Urinary Tract Symptoms). הבדיקה מאפשרת לזהות בעיות במתן שתן כגון הגדלה שפירה של הערמונית (BPH) או חסימה של מוצא כיס השתן. קריאה נכונה ומושכלת של תוצאות הבדיקה תביא לפתרון האופטימלי לבעיית המטופל. בדיקת האורופלומטריה הביתית היא ראשונה מסוגה וכשמה כן היא, נעשית בבית המטופל.

מהם היתרונות של הבדיקה "האורופלומטריה הביתית"?

בדיקת אורופלומטריה רגילה נדרשת לביצוע במרפאות השונות, אם בבתי חולים ואם בשירותים או סיטואציות שאינן נוחות למטופל בלשון המעטה. תזמון ביצוע הבדיקה גם הוא קריטי ולרוב במרפאות הבדיקה נעשית בתנאים שאינם מדמים את אופי ההשתנה של המטופל ביום יום. 

לא מעט פעמים מטופלים חוזרים אלי עם תלונות כגון "נלחצתי מהאחות שדחקה בי לתת שתן", "הרגשתי שאין לי מספיק שתן ועד שהכניסו אותי לבדיקה כמעט התפוצצתי"  או "המקום לא היה נקי" או "הרגשתי אי נוחות לתת שתן כשמישהו בחדר או עומד על הדלת".  תלונות כאלה מתרחשות מדי יום ותוצאות הבדיקה לא משקפות נכונה את איכות מתן השתן של המטופל.

ה- Homeflow מאפשר למטופל לבצע את הבדיקה במקום ובזמן שנוח לו ובמספר רב של פעמים, כך שהרופא לא נסמך על בדיקה בודדת. הנתונים משודרים ישר למחשבו של הרופא כך שבמקרים מסוימים ניתן אף לתת פידבק מהיר למטופל.

תכונות עיקריות

מאושר ע"י ה-FDA

מעקב אחר התקדמות

אפליקציה נוחה לשימוש

מדידות מרובות

אילו נתונים ניתן לקבל מביצוע האורופלומטריה?

  • תבנית השתנה
  • נפח השתנה בכל פעם שאת/ה פונה לשירותים
  • Qmax זרימת השתן המרבית
  • Qmean זרימת השתן הממוצעת
  • משך ההשתנה
  • שארית שתן

קצת נתונים על Homeflow

  • 300 + לקוחות פעילים 
  • למעלה מ – 90 אלף חולים אובחנו עם שלפוחית רגיזה, BOO – חסימת מוצא השלפוחית או הגדלה שפירה של הערמונית
  • נתונים מעל ל-250 אלף מדידות אשר מדייקות את הבדיקה יותר ויותר
  • אפליקציה נוחה וקלה לשימוש

מה הם הערכים התקינים באורופלומטריה?

על מנת להעריך נכונה את בדיקת האורופלומטריה נפח השתן המינימאלי שהמטופל נדרש לתת, הינו 150 סמ"ק.  זרם שתן איטי אינו מעיד בהכרך על המקור הסיבתי, אך בהחלט מצביע על בעיית השתנה.

במרבית המקרים בהם זרם השתן המרבי (Qmax) נמוך מ-10 מל'/שניה ניתן להסיק על חסימה במוצא השלפוחית  (BOO – Bladder Outlet Obstruction)

זרם שתן מרבי מעל ל-15 מל'/שניה משמעו סיכוי נמוך להמצאות בעיה חסימתית.

ד”ר אסף בר אל, מומחה בכירורגיה אורולוגית מייעץ למטופלים במגוון מרפאות, הן ברפואה הציבורית והן באופן פרטי במרפאתו ברחוב ראול ולנברג 18, רמת החייל, תל אביב בניין C קומה 2 (מרפאה ראשית) ובמרפאה נוספת ברחוב דוד המלך, הרצליה – מרכז פורום. במסגרת עבודתו, ד"ר בר אל מבצע בדיקות אורופלומטריה פשוטות ומורכבות