ציסטה בכליות

ד"ר אסף בר אל - אורולוג מומחה

מהי ציסטה בכליות

ציסטות כלייתיות הינן כיסים דמויי שק המלאים בנוזל. הציסטות לרוב עגולות, בעלות דופן עדינה ודקה ומכילות נוזל סרוטי צלול.

הן יכולות להופיע כבודדות או מרובות, לעיתים בכליה בודדת ובמקרים אחרים בשתי הכליות גם יחד.

ציסטות כלייתיות לרוב אסימפטומטיות (החולה לא יודע בכלל על קיומן והן מתגלות במקרה תוך ביצוע סונר כליות ודרכי שתן). לעיתים נדירות ציסטה תהיה סימפטומטית (רק כאשר תגיע לגודל גדול מאוד ותלחץ על איברים סמוכים או תגרום לעלית לחץ דם).

לעיתים ציסטה יכולה לדמם לתוכה או מסביב לכליה, אך רק במקרים מועטים בלבד מומלץ לבצע טיפול פולשני.

דרגות ודרכי הטיפול

מחקרים מראים כי קוטרן של ציסטות כלייתיות גדל בממוצע כ-2 מ"מ בשנה כאשר גורמי הסיכון להיווצרות ציסטות בכליה הם: גיל מבוגר, ירידת לחץ דם, אי ספיקת כליות. הופעת ציסטות בכליה נפוצה יותר אצל גברים מאשר נשים.

ציסטות ניתנות להערכה ע"י סונר, CT תלת פאזי של הכליות או MRI כליות. במידה והציסטה נראית חשודה ייתכן ותופנה לביצוע הדמיה מתקדמת כגון MRI/CT אז ניתן להעריך את סיווגה המדויק על פי סולם דרגות הנקרא ציון בוסניאק.

קלסיפיקציה ע"ש בוסניאק

דרגה I – ציסטה פשוטה בעלת דופן עגולה ודקה המכילה תוכן צלול. מצב זה אינו מחייב מעקב.

דרגה II – תהליך ציסטי שבתוכו נצפות מספר מחיצות דקיקות. ייתכן ויש הסתיידות קלה בדופן או על המחיצה. הסיכון לממאירות הינו מינימלי. מצב זה אינו מחייב מעקב.

דרגה IIF – נקרא גם ציסטה היפרדנסית, ייתכן כי הציסטה מכילה קריש דם ישן. לרוב הציסטות קטנות מ-3 ס"מ עם גבולות עגולים וברורים. לציסטות אלה יש 5-3% סיכויי להפוך לתהליך ממאיר. כאשר הגודל עולה על 3 ס"מ הסיכוי לממאירות עולה ל-10-5%.

דרגה III – תהליך ציסטי שלא ניתן להחליט בוודאות אם הוא סולידי או לא. בהדמיה נצפה עיבוי דופן ומחיצות אשר עוברות האדרה. לתהליכים אלה יש כ-50 אחוז סיכויים להפוך לממאירים. ציסטות אלה מיועד לכריתה כירורגית.

דרגה IV – תהליך בעל דופן בלתי סדירה ובעל מרכיב סולידי בתוכו. קיים 90-75% סיכויי לממאירות. ציסטות אלה מיועד לכריתה כירורגית.

* הרבה מטופלים חוששים לאחר שנצפתה ציסטה בהדמיה. החשש הוא מובן אך חשוב להדגיש שציסטות בכליה הן במרבית המכריע של המקרים תהליכים שפירים ואינם גידוליים. כאורולוג, חשוב לי לציין שגודל הציסטה פחות משמעותי מאשר הופעת מרכיבים בתוכה כגון מחיצות, עיבוי דופן, תהליך רקמתי וכו".  

ד"ר בר אל, מומחה בכירורגיה אורולוגית מייעץ למטופלים הסובלים מצ'יסטה בכליות במגוון מרפאות, הן ברפואה הציבורית והן באופן פרטי במרפאתו ברחוב ראול ולנברג 18, רמת החייל, תל אביב בניין C קומה 2 (מרפאה ראשית) ובמרפאה נוספת ברחוב דוד המלך, הרצליה – מרכז פורום. במקרים דחופים/חריגים ניתן לזמן ביקור בבית המטופל.