מחלת פיירוני – Peyronie’s disease

ד"ר אסף בר אל - אורולוג מומחה

קצת על מבנה הפין

איבר המין הזכרי מורכב ממספר מעטפות רקמתיות. המעטפת החיצונית הינה העור, מתחתיה ישנה שכבת פציה עדינה על שם דרטוס (Dartos) ומתחת לה שכבה נוספת בשם טוניקה אלבוגינאה (Tunica Albuginea) אשר בתוכה מתרחשים תהליכי המחלה.

בין שכבות אלה שוכנים הגופים המחילתיים אשר אחראיים להתפתחות הזקפה.

מהי  מחלת פיירוני (Peyronie’s Disease)?

זהו תהליך דלקתי שמאופיין בהיווצרות גוש נוקשה (פלאק) בשכבת הטוניקה אלבוגינאה. שכבת זאת עבה יותר במעטפת התחתונה של הפין, ביחס למעטפת העליונה, ועל כן תהליכים אלה מאובחנים לרוב באספקט העליון (דורסאלי) של האיבר.

מהו המהלך של מחלת פיירוני?

למחלת פיירוני יש שני שלבים עיקריים:

  • השלב הפעיל- זהו השלב הדינמי במהלכו הפלאק שנוצר עשוי להשתנות ולהביא אף לשינוי בעקמת הפין. שלב זה אורך כשנה עד שנה וחצי ונהוג להימנע במהלכו מפעולות ניתוחיות או תרופתיות.
  • השלב "השקט", במהלכו המחלה מתייצבת , נוצר פלאק שלא משתנה ועקמת הפין (אם נוצרה) גם היא לא אמורה להשתנות באופן מהותי.
מחלת פיירוני (Peyronie’s Disease)

מהם  הסימנים של מחלת פיירוני?

  • כאב בזמן זיקפה
  • עקמת של הפין
  • קיצור של הפין
  • הופעת פלאק נוקשה בגב הפין (או אזורים אחרים באיבר)

אילו בדיקות ניתן לבצע?

יש לברר את משך הופעת המחלה. האם קיימת היסטוריה רפואית עם דגש על ניתוחים לפין, שימוש בתרופות/ במכשירים להשגת זיקפה. יש לברר גורמי סיכון לבעיית זקפה וככל שהמטופל מציין עקמת, צילום של הפין במצב זקפה עשוי לעזור להבין את כיוון העקמת וחומרתה.

ניתן להשלים סונר רקמות רכות – לצורך הדגמת התהליך אשר עוזר לתאר את גודלו ובכשליש מהחולים נצפים פלאקים מסוידים.

האם ניתן לטפל בבעיה?

הטיפול במחלת פיירוני מוגבל. לפי הנחיות בינלאומיות אין טיפול תרופתי יעיל במהלך הפעיל של המחלה, כלומר, ב-12-18 חודשים הראשונים להופעתה. בעבר ניתנו ויטמינים, תוספי מזון, נוגדי דלקת וכ"ו אך כל אלו הוכחו כלא יעילים, וההמלצה כעת היא להימנע מנטילתם. ניתן לסייע למטופל ביישור האיבר במידה והפין ספג עקמת משמעותית אשר מפריעה לחיי היום יום והפעילות המינית. עד לאחרונה הטיפול התאפשר רק לאחר התייצבות המחלה.

בזמן האחרון, נכנס טיפול מתיחה חדיש בשם RESTOREX אשר מציג תוצאות מעודדות.  טרם ניתן לבסס את יעילות הטיפול ואמתין עם המלצה גורפת. אך להלן מספר פרטים.

RESTOREX הינו טיפול ביתי במכשיר מתיחה ויישור הפין (PTT) אשר פותח בשיתוף עם המרכז הרפואי Mayo Clinic שבארה"ב. המכשיר משמש לטיפול בעקמת הפין כתוצאה ממחלת פיירוני ואף טוען לתיקון תופעת התקצרות הפין הנגרמת עקב ניתוח לכריתה רדיקאלית של הערמונית. 

התוצאות שהוצגו על פי מספר מחקרים קליניים הושגו ע"י שימוש במכשיר פעמיים ביום למשך 30 דק בכל פעם ובמהלך כ-12 שבועות סה"כ. על פי המחקרים הושג:

  1. שיפור של 1.6 ס"מ באורך הפין.
  2. הפחתה של כ-28% בעקמת של הפין.

מאחר ואין טיפול אלטרנטיבי יאה אני משאיר לכם לינק שבו תוכלו לקבל פרטים נוספים ולהתרשם בעצמכם אודות ה-RESTOREX.

ד”ר בר אל מייעץ למטופלים במגוון מרפאות, הן ברפואה הציבורית והן באופן פרטי במרפאתו ברחוב ראול ולנברג 18, רמת החייל, תל אביב בניין C קומה 2 (מרפאה ראשית) ובמרפאה נוספת ברחוב דוד המלך, הרצליה – מרכז פורום. במקרים דחופים/חריגים ניתן לזמן ביקור בבית המטופל.