טיפול iTIND - סטנט פרוסטטי לערמונית מוגדלת

ד"ר בר אל - מומחה בכירורגיה אורולוגית

מה זה סטנט פרוסטטי - iTIND?

תחילה, הסבר אנטומי קצר. השופכה הינה צינורית המעבירה את השתן מהשלפוחית והחוצה. חלקה הראשון של השופכה מתחיל מצוואר שלפוחית השתן ומוקף על ידי בלוטת הערמונית (פרוסטטה) ועל כן שמה – שופכה פרוסטטית.

פירוש הקיצור iTIND הינו Temporary Implantable Nitinol Device. שיטה זאת מציעה שימוש בסטנט ייחודי אשר מוחדר לשופכה הפרוסטטית למשך מספר ימים בודדים (בין 5-7 ימים). במשך זמן זה הסטנט גורם ללחץ בשלוש נקודות שונות ומביא לפתיחה ההיצרות בצוואר השלפוחית והשופכה הפרוסטטית.

האם אני מתאים ל-iTIND?

למרות האטרקטיביות של השימוש בסטנטים כפתרון לחסימה במערכת השתן, השימוש בסטנט מתאים למטופלים מסויימים בלבד.

השימוש בסטנט מתאים למטופלים צעירים יחסית (סביב גיל 50) המעוניינים לשמר על יכולתם לשפיכת נוזל זרע ומציגים תלונות חסימתיות משמעותיות במתן שתן כגון: שאלון IPSS המתאר הפרעה בינונית-חמורה במתן שתן, בדיקת אורופלומטריה בעלת מאפיינים חסימתיים וערמונית קטנה מ-75 גר’.

מומלץ להגיע להתייעצות לצורך הערכת האפשרות לשימוש בסטנט.

מה הסיכונים בשימוש סטנט iTIND?

השימוש ב-iTIND נחשב כבטוח. הסיבוכים המדווחים הינם מינורים בלבד ובמרבית המכריע של המקרים חולפים מעצמם ללא צורך בטיפול כלשהו. דימום, תכיפות וצריבה במתן שתן לרוב חולפים מעצמם. כאבים נשלטים לרוב בעזרת נוגדי כאב קלים בלבד כגון אקמול או אופטלגין.  קושי במתן שתן (9%) לרוב מנוהל ללא צורך בהכנסת קטטר. התפתחות דלקת בדרכי השתן (6%) משתפר תחת טיפול אנטיביוטי פומי.

ניתוח ערמונית - טיפול ITIND - סטנט פרוסטטי לערמונית מוגדלת​
ניתוח ערמונית - טיפול ITIND - סטנט פרוסטטי לערמונית מוגדלת​

מה היתרונות של iTIND על פני אפשרויות הטיפול האחרות?

נתונים אשר הוצגו בכנס האורולוגי האירופאי (EAU19) הראו שיפור ניכר במתן שתן במטופלים שעברו את הטיפול. היתרון העיקרי בביצוע הפעולה הוא האפשרות לשיפור במתן שתן ללא ניתוח או טיפול תרופתי ממושך ובפעולה אמבולטורית קצרה ללא צורך באשפוז.

מה צפוי לי לאחר הפעולה?

נתונים הראו שיפור במתן שתן לאחר כחצי שנה ולאחר כ-12 חודשים מהפעולה. לא ברור מה משך ההשפעה של השיפור, האם למשך 5 שנים או לשנה, שנתיים. במידה ולא יחול שיפור כל הטיפולים החלופיים יכולים להילקח בחשבון.

ד”ר אסף בר אל, אורולוג בכיר במכון לסקר רפואי במרכז הרפואי שיבא, תל השומר ובקופות חולים מכבי ולאומית.

ד”ר בר אל מטפל בהגדלה שפירה של הערמונית כולל ניתוח ערמונית ומתמחה בטיפול בשיטת ITIND לערמונית מוגדלת.

ליצירת קשר עם ד"ר בר אל